Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

31 Μαρτίου 2019 0 Από Μαριάνθη Χαλκίτη

Με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου το Διεθνές Κέντρο Συγγραφέων και Μεταφραστών Ρόδου διοργάνωσε και φέτος τις «Βιβλιοπεριπέτειες 2019». Μέλη του Κέντρου επισκέφθηκαν το σχολείο μας και μας παρουσίασαν τα βιβλία «Χαριστική βιβλιοθήκη» των Αντώνη Παπαθεοδούλου και Δικαίου Χατζηπλή και «Ο ιππότης με το τριαντάφυλλο» της Τίτσας Πιπίνου.

Ακολούθησε η συμμετοχή των παιδιών στους διαγωνισμούς που προκήρυξε το Κέντρο Λογοτεχνών. Με μεγάλη χαρά πληροφορηθήκαμε τη διάκριση των τμημάτων Α1, Α2 με την κατασκευή του τριασδιάστατου φανταστικού πλάσματος του «Χάρη» εμπνευσμένο από το βιβλίο «Χαριστική βιβλιοθήκη» καθώς και της μαθήτριας της Ε1′ Δέσποινας Στρεβλού με το έργο της «Ο Μάριος και η φαντασία του» εμπνευσμένο από το βιβλίο «Ο ιππότης με το τριαντάφυλλο».

«Ο Χάρης»

«Ο Μάριος και η φαντασία του»

Το σχολείο μας επισκέφθηκε ο κ. Δικαίος Χατζηπλής , με τον οποία πέρασαν τα παιδιά υπέροχες, δημιουργικές στιγμές.

Παίζοντας με τον συγγραφέα!

Η εκδήλωση βράβευσης πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 29 Μαρτίου στο Ροδίνι, όπου και έλαβαν τα παιδιά τα βραβεία τους.