Εκπαιδευτική επίσκεψη με διάθεση προσφοράς

19 Απριλίου 2019 0 Από Μαριάνθη Χαλκίτη

Με όλες τις αισθήσεις στο ζενίθ και με βαθύ το αίσθημα της προσφοράς παιδιά του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στο Κ.Π.Ε. Πεταλούδων στον Θεολόγο στις 18/4/19. Τα παιδιά των τάξεων Α1′, Α2′, Ε1′ είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στους χώρους του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στον Θεολόγο από τον κ. Χάρη και να μάθουν για την πεταλούδα panaxia, που γεννιέται και ζει στη Ρόδο.

Συστηθήκαμε παίζοντας.

Αγγίξαμε και μυρίσαμε.

Ενημερωθήκαμε.

Αναλύσαμε.

Αισθανθήκαμε… 🙂

Στη συνέχεια μεταφερθήκαμε στην Κοιλάδα των Πεταλούδων όπου με παιχνίδια βιώσαμε τους ήχους, τις μυρωδιές , τη ζωή στη φύση.

Η επίσκεψή μας όμως χαρακτηρίστηκε κυρίως για τον φιλανθρωπικό της χαρακτήρα. Τα παιδιά του σχολείου ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα του Κ.Π.Ε. Πεταλούδων για συγκέντρωση μεταχειρισμένων και σε καλή κατάσταση παιχνιδιών ,τα οποία στη συνέχεια θα δωρίζονταν σε ιδρύματα.

Από τα παιδιά ,λοιπόν, του 17ου Δ.Σ. Ρόδου στα παιδιά των ιδρυμάτων με πολλή αγάπη και με ευχές για Καλό Πάσχα!!!