Πασχαλινά καμώματα

22 Απριλίου 2019 0 Από Μαριάνθη Χαλκίτη

Στα σχολειά της Ελλάδας μας κάθε εποχή , κάθε γιορτή παίρνει τη θέση που της αρμόζει. Έτσι λοιπόν, Πάσχα χωρίς παιχνιδιάρικα καμώματα γίνεται; Όχι φυσικά!

Λαζαράκια

Τα παιδιά της Β’ τάξης του σχολείου μας με τη βοήθεια των μαμάδων του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων κας Πανοβράκου  Σωτηρίας και κας Βιτερούλη Δήμητρας ακολουθώντας τα πασχαλινά έθιμα έφτιαξαν «Λαζαράκια». Ζήμωσαν, έπλασαν και στόλισαν το δικό τους «Λαζαράκι»! Κάθε Λαζαράκι ξεχωριστό. Όλα πεντανόστιμα!

Πασχαλινό κυνήγι θησαυρού

Πάντα τα παιχνίδια κάνουν τη σχολική ζωή -και όχι μόνο- πιο διασκεδαστική. Πώς θα μπορούσε να λείψει το πασχαλινό παιχνίδι κυνηγιού; Μικρά σοκολατένια αυγά κρύφτηκαν σε θάμνους και σε διάφορες γωνιές του σχολείου μας. Περίμεναν εκεί υπομονετικά έως ότου κάποιο δευτεράκι να τα βρει και να τα ξετρυπώσει!

Και όπως φαίνεται τα κατάφεραν περίφημα! Καλό Πάσχα!