Ποδηλατικό φεστιβάλ Historica 2019

21 Οκτωβρίου 2019 0 Από Μαριάνθη Χαλκίτη

Με αφορμή το τετραήμερο ποδηλατικό φεστιβάλ Historica 2019, η Γ’, Ε’ και ΣΤ’ τάξη του σχολείου μας, την Παρασκευή 11 Οκτωβρίου επισκέφτηκαν το Νεστορίδειο Μέλαθρο, για να παρακολουθήσουν την έκθεση παλιού ποδηλάτου.

Μας υποδέχτηκαν οι εμπνευστές της Historica (Μιχάλης Καρπαθάκης, Νεμρά Μπάστιαλη-Σκαρτάδου, Γιώργος Βογιατζής). Ακολούθησε ξενάγηση στον χώρο του Μουσείου, όπου είδαμε ποδήλατα περασμένων δεκαετιών, άρθρα εφημερίδων που αφορούσαν ποδηλατικούς αγώνες και διακρίσεις, τρόπαια και στολές ποδηλατών, όπως και μια ενημέρωση από το ΚΠΕ Πεταλούδων. Μάλιστα, τον δικό του χαιρετισμό έκανε ο διοικητής  της τροχαίας κ. Γ. Στέργου, δίνοντας στους μικρούς μαθητές συμβουλές όσον αφορά την ποδηλατική συμπεριφορά στη Ρόδο.

Η χαρά μας ήταν μεγάλη όταν τυχαία συναντήσαμε μεγάλες δόξες της ποδηλασίας, που επισκέφτηκαν το νησί μας, για να συμμετάσχουν στο φεστιβάλ  και μας μίλησαν για την ιστορία του αθλήματος.