Ενημέρωση γονέων εν όψει επαναλειτουργίας των δημοτικών σχολείων

29 Μαΐου 2020 0 Από Μαριάνθη Χαλκίτη

Αγαπητοί γονείς –κηδεμόνες,

Τη Δευτέρα 1-6-2020 ξεκινά η επαναλειτουργία των Δημοτικών, τα οποία θα λειτουργήσουν με τους κανόνες- μέτρα, που έχουν ορίσει οι αρμόδιες αρχές.

Τα παιδιά των τάξεων Β1’, Β2’, Δ1’, Δ2’, Ε1’, Ε2’, ΣΤ1’, ΣΤ2’ έρχονται στο σχολείο καθημερινά σύμφωνα με το πρόγραμμα που θα τους δώσει ο/η δάσκαλός/α τους. Τα παιδιά της Α’ και Γ’ χωρίζονται σε δύο τμήματα και έρχονται στο σχολείο σύμφωνα με το πρόγραμμα που έχει μοιράσει η δασκάλα τους. Τα παιδιά που νοσούν ή έχουν άτομο στο οικογενειακό τους περιβάλλον που ανήκει σε ευπαθή ομάδα και έχουν συμπληρώσει τη σχετική Υπεύθυνη δήλωση, παραμένουν στο σπίτι.

Από τη μεριά μας θα καταβάλουμε κάθε προσπάθεια ώστε το παιδί σας να είναι ασφαλές στο σχολείο. Θα χρειαστούμε όμως και τη βοήθεια σας, γι’ αυτό θα σας παρακαλούσαμε να κάνετε τα εξής:

• Φροντίστε το παιδί σας να έρχεται ΕΓΚΑΙΡΑ στο σχολείο. Ώρα προσέλευσης 8:00- 8:15. Δεν έρχεται πριν τις 8:00 ή μετά τις 8:15. Η προσέλευση των παιδιών θα γίνεται ΜΟΝΟ από την κεντρική μπροστινή είσοδο του σχολείου.
  • Το παιδί το παραλαμβάνουν οι δάσκαλοι στην είσοδο της σχολικής αυλής.
  • Φροντίστε να γνωρίζετε το ωρολόγιο πρόγραμμα του παιδιού σας σχετικά με το σχόλασμά του , για να μην περιμένει στο προαύλιο χώρο του σχολείου. Το ολοήμερο ΔΕΝ θα λειτουργήσει.
  • Ενημερώνουμε πως δεν θα χρησιμοποιείται το τηλέφωνο το σχολείου από τους μαθητές, για να αποφύγουμε τη διασπορά του COVID19. Όταν παραστεί ανάγκη, θα σας ενημερώνουμε εμείς.
  • Φροντίστε να έχει μαζί του το κολατσιό του από το σπίτι δεδομένου ότι το κυλικείο δεν θα λειτουργεί , καθώς επίσης και αρκετό νερό δεδομένου ότι η χρήση της βρύσης απαγορεύεται.
  • Φροντίστε να έχει μαζί του  μολύβια, γόμες και όλα τα απαραίτητα προσωπικά του αντικείμενα, γιατί δεν επιτρέπεται να δανείζεται αντικείμενα από κανέναν.
  • Φροντίστε να έχει στην τσάντα του το δικό του αντισηπτικό , χαρτομάντηλα και αντισηπτικά μαντηλάκια.
  • Η χρήση μάσκας δεν είναι υποχρεωτική. Αν όμως θέλετε το παιδί σας να τη φοράει, βεβαιωθείτε ότι τη χρησιμοποιεί σωστά και ότι δεν δυσανασχετεί όταν τη φορά.
  • Επισημάνετε στο παιδί σας πως πρέπει να τηρεί τις αποστάσεις από τους συμμαθητές του.
  • Σε περίπτωση που το παιδί σας δεν αισθάνεται καλά, κρατήστε το στο σπίτι.
  • Επειδή δεν επιτρέπονται οι επισκέψεις στο σχολείο από οποιονδήποτε, θα επικοινωνούμε μαζί σας μέσω διαδικτύου για ο,τιδήποτε χρειαστεί. Στη διάθεσή σας είναι και τα τηλέφωνα του σχολείου και του διευθυντή: 22410 62829 (σχολείο) – 6940587980 (κιν. Διευθυντή)