Οδηγίες προς τους γονείς για το νέο σχολικό έτος 2020-21

9 Σεπτεμβρίου 2020 0 Από Μαριάνθη Χαλκίτη

Αγαπητοί γονείς –κηδεμόνες,

Με την έναρξη του καινούριου σχολικού έτους  2020-21 και δεδομένου των ιδιαίτερων κοινωνικών, υγειονομικών συνθηκών, όλες οι εκπαιδευτικές δομές -συνεπώς και το σχολείο μας – θα λειτουργήσουν με γνώμονα  τους κανόνες- μέτρα, που έχουν ορίσει οι αρμόδιες αρχές.

Από τη μεριά μας θα καταβάλουμε κάθε προσπάθεια, ώστε το παιδί σας να είναι ασφαλές στο σχολείο. Θα χρειαστούμε όμως και τη βοήθεια σας, γι’ αυτό θα σας παρακαλούσαμε να κάνετε τα εξής:

• Φροντίστε το παιδί σας να έρχεται ΕΓΚΑΙΡΑ στο σχολείο. Ώρα προσέλευσης 8:00- 8:15. Δεν έρχεται πριν τις 8:00 ή μετά τις 8:15. Η προσέλευση των παιδιών θα γίνεται ΜΟΝΟ από την κεντρική μπροστινή είσοδο του σχολείου .
  • Το παιδί το παραλαμβάνουν οι δάσκαλοι στην είσοδο της σχολικής αυλής.
  • Φροντίστε να γνωρίζετε το ωρολόγιο πρόγραμμα του παιδιού σας σχετικά με το σχόλασμά του , για να μην περιμένει στο προαύλιο χώρο του σχολείου.
  • Κατά την είσοδο και έξοδό του από το σχολείο και για όσο βρίσκεται στον εσωτερικό χώρο του σχολείου ο μαθητής  ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ να φορά μάσκα. Σε αντίθετη περίπτωση και σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας δεν θα εισέρχεται στον σχολικό χώρο.
  • Η αποχή των μαθητών από το σχολείο δικαιολογείται σε περίπτωση που πάσχουν  από σοβαρά υποκείμενα νοσήματα. Πληροφορίες εντός των οδηγιών του ΕΟΔΥ στον παρακάτω σύνδεσμο:

• Δεν επιτρέπεται η είσοδος εντός σχολείου σε κανένα άλλο τρίτο πρόσωπο πλην ιδιαιτέρων περιπτώσεων  και κατόπιν ραντεβού.
  • Φροντίστε να έχει το παιδί  όλα τα απαραίτητα προσωπικά του αντικείμενα, γιατί δεν επιτρέπεται να δανείζεται αντικείμενα από κανέναν.
  • Φροντίστε να έχει στην τσάντα του το δικό του αντισηπτικό , χαρτομάντηλα και αντισηπτικά μαντηλάκια και φυσικά 2 μάσκες του καθεμιά σε χωριστό σακουλάκι.
  • Επισημάνετε στο παιδί σας πως πρέπει να τηρεί τις αποστάσεις από τους συμμαθητές του.
  • Σε περίπτωση που το παιδί σας νιώθει αδιαθεσία ή ενοχλήσεις όπως πονοκέφαλο, πονόκοιλο, ζαλάδα, συνάχι , πυρετό, κρατήστε το στο σπίτι. Επικοινωνήστε με τον γιατρό του για την κατάσταση της υγείας του και ενημερώστε το σχολείο.
  • Σε περίπτωση που κάποιος εκπαιδευτικός επίσης νιώσει αδιαθεσία , παραμένει και αυτός στο σπίτι. Σε αυτή την περίπτωση οι γονείς των μαθητών του ειδοποιούνται να παραλάβουν τα παιδιά τους, όταν θα τους ζητηθεί.
  • Επειδή δεν επιτρέπονται οι επισκέψεις στο σχολείο από οποιονδήποτε, θα επικοινωνούμε μαζί σας μέσω διαδικτύου για ο,τιδήποτε χρειαστεί. Παρακαλούμε να ελέγχετε συχνά την ηλεκτρονική σας αλληλογραφία (e-mail). Στη διάθεσή σας είναι και τα τηλέφωνα του σχολείου και του διευθυντή:

22410 62829 (σχολείο) – 6940587980 (κιν. Διευθυντή)