Αναστολή λειτουργίας δημοτικών σχολείων

14 Νοεμβρίου 2020 0 Από Μαριάνθη Χαλκίτη

Αναστολή της δια ζώσης εκπαίδευσης αποφάσισε  το Υπουργείο Παιδείας κατόπιν εισήγησης από τους αρμόδιους λοιμωξιολόγους. Τα σχολεία θα παραμείνουν κλειστά έως και τις 27 Νοεμβρίου.

Η εκπαιδευτική διαδικασία παίρνει και πάλι από τη Δευτέρα 16 Νοεμβρίου τη μορφή της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης. Στα δημοτικά θα πάρει δύο διαστάσεις:

1. Εκπαιδευτική τηλεόραση: Από το πρωί της Δευτέρας στις 9:00 π.μ. θα προβάλλονται από την ΕΡΤ 2 τηλεοπτικά μαθήματα για τους μαθητές του δημοτικού.Το πρόγραμμα αναμένεται να ανακοινωθεί.
  2. Σύγχρονη τηλεκπαίδευση: Η τηλεκπαίδευση θα ξεκινήσει την Τετάρτη, αφού καταρτιστεί  το πρόγραμμα και γίνουν οι απαραίτητες δοκιμές. Η τηλεκπαίδευση θα πραγματοποιείται από τις 14:10 – 17:20 μ.μ.

Θα υπάρξει ενημέρωση γονέων από τον διευθυντή και τους δασκάλους των τμημάτων σχετικά με το νέο μας ωρολόγιο διαδικτυακό πρόγραμμα και τον τρόπο συμμετοχής  των μαθητών στη διαδικτυακή τους  τάξη.