Να ήταν κάθε μέρα σχολική και μια εκδρομή!

19 Απριλίου 2022 0 Από Μαριάνθη Χαλκίτη
Την Πέμπτη 14/4 η Α’ και Β’ τάξη επισκέφτηκαν το Μουσείο Φυσικής ιστορίας της Μέλισσας και της Μελισσοκομίας (Μελισσοκομική Ρόδου). Έγινε ξενάγηση στον μαγικό κόσμο της μέλισσας, τα παιδιά έμαθαν για τη σημαντικότητα του εντόμου για τον πλανήτη και την ζωή μας, γνώρισαν την πρακτική της μελισσοκομίας βλέποντας μια σειρά από εκθέματα, έμαθαν πώς συλλέγεται το μέλι και τα άλλα μελισσοκομικά προϊόντα και παρατήρησαν πειραματικές κυψέλες, όπου με ασφάλεια είδαν τη ζωή των μελισσών μέσα στο ίδιο τους το σπίτι.
Η εκδρομή συνεχίστηκε στον ανακαινισμένο χώρο της Φάρμας Ρόδου, όπου οι μαθητές απέδρασαν στη φύση, είδαν από κοντά, τάισαν και άγγιξαν σπάνια ζώα και πουλιά και επισκέφτηκαν το εκθετήριο με προϊόντα και αξεσουάρ από στρουθοκάμηλο.