Παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία

12 Δεκεμβρίου 2023 0 Από Μαριάνθη Χαλκίτη

Γράφουν οι δασκάλες Καρακατσάνη Φαίη και Σοϊλεμεζίδου Φωτεινή

Τα τμήματα του σχολείου μας Α1- Α2, με αφορμή το Δεκαήμερο εκδηλώσεων στα πλαίσια της Εθνικής και Παγκόσμιας ημέρας Ατόμων με αναπηρία πραγματοποίησε ποικίλες δράσεις.

Συγκεκριμένα :
Αφού αναφερθήκαμε στο ποιοι θεωρούνται άτομα με αναπηρία , τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν, τη συμπεριφορά των άλλων απέναντί τους , αλλά και το πόσα καταφέρνουν, οι μικροί μας μαθητές έκαναν αφίσα, σχετική με το θέμα.

Στα πλαίσια της Φιλαναγνωσίας διαβάσαμε ένα παραμύθι για τη διαφορετικότητα  με τίτλο: «Είσαι ένα θαύμα» του συγγραφέα Palacio R. J.

Παρακολουθήσαμε  την  μικρού μήκους ταινία «Cuerdas» (Χορδές), του Ισπανού σκηνοθέτη Pedro Solis, η οποία μάλιστα απέσπασε βραβείο «Goya» ως καλύτερη μικρού μήκους ταινία κινουμένων σχεδίων, πραγματεύεται την τρυφερότητα και τη φιλία ανάμεσα σε δύο παιδιά, ένα εκ των οποίων πάσχει από εγκεφαλική παράλυση.

Γνωρίσαμε τη νοηματική γλώσσα των κωφών και τη γραφή  Μπράιγ  Περπατήσαμε με καλυμμένα μάτια και μπαστούνι ανάμεσα από εμπόδια , για να κατανοήσουμε τις δυσκολίες ατόμων με προβλήματα όρασης .

Τέλος , αφού είδαμε πίνακες ζωγραφικής , ζωγραφισμένους με το στόμα , από άτομα χωρίς άνω άκρα, κάναμε κι εμείς τις δικές μας απόπειρες βλέποντας πόσο δύσκολο είναι.