Κ.Ε.ΠΕ.Α ΚΠΕ ΠΕΤΑΛΟΥΔΩΝ

7 Ιανουαρίου 2024 0 Από Μαριάνθη Χαλκίτη

Στις 30/11/2023 οι μαθητές/ τριες της Ε’ και Γ’ τάξης του σχολείο με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών ΠΕ70 Δέσποινα Τριανταφύλλου και Μανώλη Παχούλη είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα το οποίο διοργανώνεται από το Κ.Ε.ΠΕ.Α-Κ.Π.Ε ΠΕΤΑΛΟΥΔΩΝ «Η βροχούλα που έγινε πλημμύρα. Το βροχόμετρο!». Στόχος τόσο του εν λόγω προγράμματος όσο και γενικότερα του Κέντρου είναι δημιουργία γνωστικού και αξιακού υπόβαθρου στους μαθητές και στους νέους, ώστε να αναπτύξουν υπεύθυνες στάσεις και συμμετοχικές συμπεριφορές, που θα συμβάλουν στην προστασία της οικολογικής ισορροπίας, της ποιότητας ζωής και της βιώσιμης ανάπτυξης. Το νησί μας βίωσε το προηγούμενο καλοκαίρι με το χειρότερο δυνατό τρόπο τις συνέπειες της κλιματικής κρίσης. Το σχολείο, λοιπόν, ως ένας φορέας που λειτουργεί εντός της κοινωνίας που προετοιμάζει τις επόμενες γενιές πολιτών, δεν γίνεται να απουσιάζει από την προσπάθεια να αντιμετωπιστεί ένα από τα σημαντικότερα ζητήματα των επόμενων ετών. Οι μαθητές/ τριες είχαν την ευκαιρία να κατασκευάσουν με απλά υλικά (πλαστικό μπουκάλι, χάρακα και διαφανής ταινία) το βροχόμετρο και να κατανοήσουν τη λειτουργία του μέσω της χρήσης του, παρακολούθησαν βίντεο για τις πλημμύρες και ψηφιακά παιχνίδια σχετικά με την αυτοπροστασία σε περίπτωση βροχής ή πλημμύρας. Επιπλέον , παρακολούθησαν για το πώς ξεκίνησε το κίνημα για το πλαστικό καλαμάκι. Τέλος, μέσω του μικροσκοπίου παρατήρησαν έντομα και άλλους μικρού ιούς. Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον κ. Χάρη Συργιάννη και την κ. Κατερίνα Νεανίδου για την άψογη φιλοξενία τους και προσδοκούμε να συνεχίσει το σχολείο μας να συμμετέχει σε τέτοιου είδους εκπαιδευτικά προγράμματα.