ΔΙΟΔΟΣ

7 Ιανουαρίου 2024 0 Από Μαριάνθη Χαλκίτη

Στις 29 Νοεμβρίου  μέλη της Διόδου επισκέφθηκαν το σχολείο μας και έφεραν σε πέρας δύο από τα προγράμματά τους στις τάξεις Δ2  και Ε’ με τίτλο «Το σχολείο των ονείρων μου» και «Διαφορετικότητα- Συμπερίληψη» αντίστοιχα.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να διερευνήσουν και να εξετάσουν τις σχέσεις που αναπτύσσουν με τον εαυτό τους, τους γονείς και του συνομηλίκους τους. Μέσα από δραστηριότητες επικοινωνίας και εξωτερίκευσης των σκέψεών τους είχαν την ευκαιρία να εκφράσουν τους προβληματισμούς και τις ανησυχίες του. Ευχαριστούμε πολύ τις κυρίες Μαρία Ριζοπούλου ,Ελπίδα Γεραναστάση και Φτάκα Μαρία για την επίσκεψή τους στο σχολείο μας. Ελπίζουμε και σε μελλοντική συνάντηση διότι τέτοιου είδους δράσεις που τοποθετούν τα συναισθήματα και τους προβληματισμούς των παιδιών στο κέντρο έχουν να προσφέρουν πολλά στην κοινωνικοσυναισθηματική ανάπτυξή τους.